Kaszuby – strona główna

l_1_zespol_kaszubyWydawać by się mogło, że takie sytuacje jak na terenie Katalonii czy Kraju Basków w Polsce raczej nie będą miały miejsca, ponieważ jesteśmy krajem jednolitym. Ale to tak naprawdę poważny błąd w postrzeganiu naszego kraju. A dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że Polska to wyjątkowy kraj, który trzeba ocenić również pod względem wielokulturowości. Wystarczy wspomnieć Ślązaków czy Kaszubów, by zobaczyć, że Polska również ma swoją specyfikę i także są tutaj ludy, które mogłyby zacząć myśleć o swojej Państwowości. O ile Kaszubowie nadal tego nie robią o tyle w głosach niektórych Ślązaków pojawia się mowa o autonomii. W tym wpisie zechcemy jednak powiedzieć cos więcej na temat tego pierwszego regionu kulturowego.

Piękno polskiej, zróżnicowanej kultury

Polska to kraj, który ma bardzo wiele do zaoferowania turystom i na pewno warto tutaj przyjechać, poznać to piękno zachwycającej polskiej przyrody. Każdy kto w naszym kraju się pojawi powinien być zadowolony z tego co jest tutaj dla turystów przygotowywane. Na pewno okolice, w ramach których nadal mieszkają ludzie o nieco odmiennej kulturze są szczególnie interesujące. Dzieje się tak właśnie, gdy chodzi o Kaszubów. Ale nie tylko, mamy bowiem również Górali czy Ślązaków. Trzeba pamiętać, że historyczne zawirowania doprowadziły do tego, że nasza ojczyzna ma specyficzną pozycję, z czego należy zdać sobie sprawę. W związku z tym można odwiedzić różne rejony w Polsce, by poznać różnych ludzi, zupełnie różniących się od tych, których uda się nam poznać w innym regionie kraju. Również w ramach strony lechiazg.pl będzie się można o tym przekonać. Traktująca na temat Zielonej Góry strona internetowa podpowiada nam co obecnie ma szczególne znaczenie i dlaczego warto odwiedzić Zieloną Górę oraz okolicę, co będzie można tam atrakcyjnego zobaczyć. Czy znaczenie dla zróżnicowana ludzi w Polsce może mieć ich psychika? W jakieś mierze pewnie tak i w tym temacie interesujące wpisy uda się nam znaleźć na stronie psychobilly.pl, która właśnie szeroko podejmuje temat psychologii.

Piękno Polskiej kultury

Polska to kraj, który zachwyca i z tym chyba każdy będzie w stanie się zgodzić. Trzeba pamiętać, że Polska to również kraj różnej kultury. Kaszuby to jeden z najbardziej charakterystycznych regionów kulturowych w naszym kraju. Znajduje się na terenie Północnej Polski i zajmuje cześć Pomorza. Zamieszkiwany przez Kaszubów a więc autochtonicznych Pomorzan, którzy posługują się swoim językiem regionalnym etnolektem określonym jako język kaszubski, który ma taką pozycję, że nadal można zdawać maturę z języka kaszubskiego w naszym kraju.

Kaszuby historycznieg_605

Po raz pierwszy o Kaszubach możemy się dowiedzieć z bulli papieża Grzegorza IX z roku 1238, w której potwierdza dobra zakonu joannitów pod Stargardem nad Iną, gdzie zaznacza, że zostały one podarowane przez Księcia Kaszub Bogusława. To pokazuje, że tereny te już od bardzo dawna w ten sposób były określane i nie jest to nowe pojęcie. Jeśli chodzi o początki XX wieku to właśnie w tym okresie podjęte zostały pierwsze próby bliższego określenia Kaszub jako krainy, próby usankcjonowania języka. I dlatego można dowiedzieć się, że właśnie w tym okresie na początku wieku XX wyróżniano aż 20 różnych dialektów języka kaszubskiego, które dalej dzieliły się na aż 70 różnych poddialektów. W roku 1923 zostało określone etnograficznie przez Friedriecha Lorentza jak wyglądają obszary kaszub. W związku z panującymi zaborami mamy w tym określeniu również cześć terenów niemieckich i wygląda to następująco:
• powiaty: pucki, wejherowski, i kartuski do linii określonej miejscowościami Szatarpy, Skrzydłowo, Liniewko, Nowa Kiszewa, Gołuń, północna część powiatu chojnickiego, sięgająca do linii określonej miejscowościami: Miedzno, Zamoście, Chłopowo, Olszyny, Kłonia nad Brdą, Małe Swornegacie.
• północno-zachodnią część obszaru Wolnego Miasta Gdańska sięgającą aż do linii określonej drogą prowadzącą od Szatarp do Barenhütte, Piekło Górne i Piekło Dolne do Przywidza, szosą od Przywidza do Sztęgwałdu, miejscowościami Pręgowo, Belkówko, Belkowo, Lublewo Gdańskie, szosą od Lublewa do Gdańska i Wisłą aż do ujścia,
• w Niemczech powiaty: słupski, lęborski, bytowski i wschodni pas powiatu człuchowskiego nad granicą polsko-niemiecką, sięgający na południu aż do Brdy pod Sąpolnią.

Kaszuby współcześnie

Współcześnie również mamy takie opracowania, które starają się ten temat podejmować i można się z nich dowiedzieć wiele ciekawostek. Przede wszystkim według opracowania ostatniego podaje się, że tereny kaszubskie to w sumie 43 gminy na terenie Województwa Pomorskiego. Do określenia używano klucza, według którego przynajmniej jedna trzecia mieszkańców to właśnie kaszubi. Według praktyki widać, że główne miasta, gdzie kultywuje się tradycje i język to w tej chwili Wejherowo, Puck., Kartuzy, Żukowo, Kościerzyna oraz Bytów. Ocenia się, że populacja to obecnie około 240 tysięcy osób z czego w Polsce mieszka około 228 tysięcy.
Współcześnie dzieli się Kaszuby na pięć regionów kulturowo – językowych:
1. Norda (Obszar Północny)– obszar północnokaszubskich dialektów (powiaty: pucki, wejherowski)
2. Westrzódk (Obszar Wschodni) – obszar wschodniokaszubskich dialektów (powiat kartuski)
3. Pôłnié (Obszar Południowy) – obszar południowokaszubskich dialektów (część powiatów kościerskiego, chojnickiego i tucholskiego)
4. Zôpôd (Obszar Zachodni)– obszary należące przed II wojną światową do Niemiec, z niewielkim procentowym udziałem ludności kaszubskiej (powiaty lęborski i częściowo bytowski)
5. Trzëgard (Obszar Trójmiejski) – Trójmiasto.

© 2017: Szkoła w Rozłazinie | Awesome Theme by: D5 Creation | Powered by: WordPress