Kaszuby – to trzeba zobaczyć

dziecielecKaszuby to jedna z najbardziej urokliwych krain w Polsce. Niezwykły charakter tego miejsca sprawia, że mówimy tu o jednym z najatrakcyjniejszych turystycznie obszarów, który przyciąga niezliczonymi atrakcjami. O uroku tego miejsca najlepiej świadczy jego potoczna nazwa – Szwajcaria Kaszubska. Co warto zobaczyć będąc na miejscu? Zapraszamy do zapoznania się z krótkim przewodnikiem.
Wyznaczenie ścisłych granic Kaszub jest nie tyle trudne, co niemożliwe. Rejon ten nigdy nie stanowił jednej z historycznych dzielnic Polski, zatem nie może być mowy o wyznaczeniu dokładnego obszaru terytorialnego. Powszechnie uważa się, że granice tej niezwykłej krainy określane są na podstawie miejscowości zamieszkiwanych przez lokalną ludność – obszar kończy się tam, gdzie kończą się osady Kaszubów. Biorąc pod uwagę fakt, że mieszkańcy tego regionu charakteryzują się silnym poczuciem odrębności (kulturowej, etnicznej i terytorialnej), jest w tym sporo sensu.

Kaszuby – także sportowo

Oczywiście tak jak w innych regionach naszego kraju również na terenie Kaszub znajdą się ośrodki, gdzie sport ma dość mocną pozycję i jest wiele osób, które na regularną aktywność fizyczną chcą stawiać. To wyraźnie pokazuje, że sport jest tam nadal istotną wartością. Jeśli zajrzycie na stronę rbwks.pl dowiecie się między innymi wiele o zespołowych sportach w Polsce również odnosząc się do tego jakie ośrodki sportowe działają na terenie Kaszub.

Na piękno Kaszub nikt nie pozostaje obojętny

Nazwanie Kaszub jednym z najpiękniejszych regionów w Polsce z całą pewnością nie będzie nadużyciem. Każdy, kto pierwszy raz odwiedzi Szwajcarię Kaszubską, poczuje się jakby opuścił granice kraju, przenosząc się do zupełnie obcego, może nieco egzotycznego miejsca. Słyszana na ulicach tutejszych miasteczek mowa brzmi obco i niezrozumiale dla każdego Polaka, nieważne czy pochodzącego z gór czy ze Śląska – tutejszy etnolekt jest po prostu unikalny.
Umowne granice Kaszub rozpościerają się od Bałtyku na południe, obejmując swoim obszarem tereny leśne i jeziora. Te elementy składają się na niesamowity krajobraz obejmujący właściwie wszystko, co w Polsce jest najpiękniejsze. Na piękno tutejszej przyrody nikt nie pozostaje obojętny, a jeżeli uwzględnimy fakt, że o atrakcyjności Kaszub świadczą też liczne muzea, skanseny i inne obiekty charakterystyczne dla tego regionu, otrzymamy miejsce idealne do spędzenia rodzinnego urlopu.

Zapierająca dech w piersiach przyrodacepr-szymbark-najlepsze-atrakcje-dla-dzieci-kaszuby

Plan wycieczki po Kaszubach obowiązkowo powinien uwzględnić wizytę we Wdzydzkim Parku Krajobrazowym. Jeżeli możemy mówić o miejscu będącym kwintesencją Kaszub, będzie to właśnie ten niezwykły obiekt. Park został utworzony w 1983 roku i dziś obejmuje powierzchnię 17,8 tys. hektarów. Niesamowity krajobraz tego miejsca obejmuje bezbrzeżne jeziora i niekończące się lasy. Najsłynniejszym obiektem jest tu tzw. Morze Kaszubskie, czyli ogromny kompleks Jezior Wdzydzkich, których łączna powierzchnia zajmuje obszar niemal 1500 hektarów. Na malowniczych wodach jeziora wyrasta dziewięć wysp, z czego największa – Wielki Ostrów – liczy sobie aż 3 km długości. Cały kompleks najciekawiej prezentuje się z lotu ptaka – wody układają się na kształt krzyża przecinającego gęste tereny leśne.
Kolejny warty zobaczenia obiekt to Wieżyca, czyli najwyższy (328,6 m n.p.m.) szczyt północnej części Polski. Na wzgórzu wybudowano drewnianą wieżę widokową. Rozpościerający się poniżej krajobraz z całą pewnością na długo utkwi w pamięci wszystkich przyjezdnych. Nie trzeba być specjalnie wrażliwym na piękno przyrody, aby zachwycić się kaszubską panoramą.
Będąc w pobliżu Kartuz, warto wybrać się w okolice Jeziora Klasztornego. Tuż przy zachodnim brzegu Jeziora Klasztornego Małego zlokalizowana jest słynna Aleja Filozofów – dawne miejsce zadumy mnichów z pobliskiego klasztoru. Wspaniała ścieżka widokowa liczy sobie 1 km długości. Nie brakuje tu tablic dydaktycznych, na których zawarte zostały opisy okolicznej przyrody.
Najwspanialsze gatunki tutejszych roślin zostały zgromadzone w Gołubieńskim Ogrodzie Botanicznym. Obiekt położony jest na terenie Kaszubskiego Parku Narodowego i obecnie można tam podziwiać ponad 4 tysiące unikalnych gatunków miejscowej flory. Pięć działów tematycznych obejmuje rośliny ekologiczne, lecznicze, ozdobne, arboretum oraz zadrzewienia.

alticam06Atrakcje dla turystów

We wsi Stryszna Buda mieści się Kaszubski Park Miniatur, gromadzący wierne kopie najwspanialszych obiektów zlokalizowanych w tej niesamowitej krainie. Miniatury zostały wykonane w skali 1:25 i obejmują m.in. kościoły, zamki, dworki czy latarnie morskie. To wspaniała rozrywka dla całej rodziny, która ma przede wszystkim bawić i zachwycać, a zupełnie przy okazji pozwala też poznać piękno tutejszej architektury. Tematyka parku nie ogranicza się jednak wyłącznie do Kaszub. Zobaczyć można tu właściwie wszystkie najsłynniejsze obiekty budowlane z całego globu.
Jakby w opozycji do miniaturowego świata powstał Kaszubski Park Gigantów. Zgromadzono tam najróżniejsze eksponaty, jednak wszystkie one charakteryzują się jedną wspólną cechą – ogromnymi rozmiarami.
W Kartuzach warto odwiedzić Muzeum Kaszubskie, które liczy sobie już 69 lat. Powstało z inicjatywy Franciszka Tredera i dziś skupia wiele wspaniałych eksponatów składających się na historię regionu. Tematyczne wystawy pozwalają poznać kaszubskie tradycje rolnicze, początki rybołówstwa, garncarstwa i lokalną sztukę ludową.
Miejscem, którego po prostu nie można nie odwiedzić, jest wspaniały zamek w Łapalicach. Nie jest to obiekt o wartości historycznej, jednak w praktyce budzi podziw niemniejszy niż średniowieczne warownie. Bo pomysł budowy zamku z prawdziwego zdarzenia, którego początek sięga lat 80., budzi najwyższe uznanie. Zamek w Łapalicach jest wciąż niedokończonym dziełem Piotra Kazimierczaka – gdańskiego rzeźbiarza i snycerza. Cztery skrzydła, dwanaście wież i pięćdziesiąt dwa pomieszczenia tworzą ogromny obiekt o łącznej powierzchni sześciu tysięcy metrów kwadratowych! To po prostu trzeba zobaczyć!
Tuż nad Jeziorem Sianowskim mieści się Sanktuarium Matki Boskiej Sianowskiej. Obecna świątynia została wybudowana w 1816 roku na miejscu starego kościoła. W środku wciąż można podziwiać XV-wieczną figurę Madonny i wspaniałe ołtarze z XVIII wieku.
Wielu turystów zgodnie twierdzi, że wcześniej nie byli świadomi niezwykłego charakteru Kaszub. Miejsce to stanowi doskonałą alternatywę dla największych nadmorskich kurortów. Znacznie bardziej kameralny klimat pozwala uniknąć olbrzymiego tłoku i wszechobecnej turystycznej tandety. A co do walorów wypoczynkowych – tutejsza infrastruktura stoi na bardzo wysokim poziomie. Kaszuby polecamy przede wszystkim tym osobom, które cenią sobie ciszę i piękno dzikiej przyrody.

© 2017: Szkoła w Rozłazinie | Awesome Theme by: D5 Creation | Powered by: WordPress