Wieś Rozłazino

476311_338032276246263_2067359270_oWieś Rozłazino to miejsce położone w sercu Kaszub. Niewielka miejscowość, która ma jednak za sobą bardzo bogatą historię i dlatego warto się przy niej zatrzymać i powiedzieć na jej temat coś więcej. Rozłazino to obecnie miejscowość licząca nie całe 1000 mieszkańców stałych, do tego okolice są usiane agroturystycznymi gospodarstwami, dlatego pojawiają się tam liczni turyści, którzy korzystają chętnie z pięknych terenów na Kaszubach. Miejscowość położona jest blisko Lęborka oraz Wejcherowa a także w niedalekiej odległości od Kaszubskiego Parku Narodowego, dlatego pojawiając się tam, nie będzie nam brakowało atrakcji, z którymi będzie warto się zapoznać. Wydaje się, że każdy wyjazd w te okolice będzie po prostu udany.

Rozłazino – historia na komunikacyjnym szlakiemleon-heyke-swietopelk-literatury-kaszubskiej

Pierwsze wzmianki na temat miejscowości pochodzą z roku 1356, ale większość badaczy jest zgodna, że miejscowość ma zdecydowanie dłuższą historię. Niektórzy mówią nawet o istnieniu kościoła w tej miejscowości już w wieku XII, co rzeczywiście będzie możliwe, ponieważ potwierdzone jest między innymi to, że przez miejscowość Rozłazino przechodził jeden z dwóch głównych szklaków komunikacyjnych o południowym charakterze. Dlatego właśnie znaczenie tej miejscowości od początku była istotna. W okresie XV i XVI wieku funkcjonowała na terenie miejscowości parafia ale została ona zamknięta, gdy miejscowość przejęła reformację. Kościół katolicki wrócił tam w wieku XVII i większość historii tego miasta toczyło się właśnie wokoło kościoła, który jest tam rzeczywiście elementem kluczowym. Na początku XX wieku dotarła tam kolej, od XVIII wieku istniała szkoła. Miejscowość od samego początku była dobrze rozwinięta. Po I wojnie światowej miejscowość została wcielona mimo protestów do Republiki Weimarskiej.
Po zakończeniu II wojny światowej miejscowość została włączona do Polski, ale nadal do dnia dzisiejszego widać tam wpływy niemieckie, a niektórzy dopatrują się wpływów krzyżackich. Niezależnie od tego jak na tą miejscowość spojrzymy należy powiedzieć, że obecnie nie ma ona praktycznie żadnego znaczenia poza kwestami sentymentalnymi. Jest to po prostu wioska, której wyznacznikiem jest długa historia i wiele zachowanych budynków o długiej historii. Dodatkowo piękne okolice kaszubskich terenów sprawiają, że jest to takie miejsce, które ocenić możemy pozytywnie, jeśli chodzi o miejsce turystyczne, gdzie można wypocząć w miłej atmosferze w otoczeniu pięknej przyrody.

© 2017: Szkoła w Rozłazinie | Awesome Theme by: D5 Creation | Powered by: WordPress